KALENDER

BegivenhedDato

Højmesse v. Erik Møller

24. aug 10:00
11:30
24. aug 10:00 -
11:30

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

25. aug 16:45
17:15
25. aug 16:45 -
17:15

Mandagsfællesskabet

Læs mere her

25. aug 19:30
22:00
25. aug 19:30 -
22:00

SmåbørnsRytmik 1 v. Lissi Winther

Læs mere her

27. aug 16:00
16:45
27. aug 16:00 -
16:45

Mandsklub

Læs mere her

27. aug 18:15
21:00
27. aug 18:15 -
21:00

"16.45-torsdag", hverdagsltergang v. Bjørn Køllund

28. aug 16:45
17:30
28. aug 16:45 -
17:30

Højmesse v. Flemming Baatz Kristensen

31. aug 10:00
12:00
31. aug 10:00 -
12:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

1. sep 16:45
17:15
1. sep 16:45 -
17:15

SmåbørnsRytmik 1 v. Lissi Winther

Læs mere her

3. sep 16:00
16:45
3. sep 16:00 -
16:45

Ungdomskor v. Lissi Winther

Foregår i kirken

3. sep 18:00
21:00
3. sep 18:00 -
21:00

"16.45-torsdag", hverdagsltergang v. Flemming Baatz Kristensen

4. sep 16:45
17:45
4. sep 16:45 -
17:45

litteraturkreds v. Britta Toft

Læs mere her

4. sep 19:00
22:00
4. sep 19:00 -
22:00

Fredagsfamilie v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

5. sep 17:00
22:30
5. sep 17:00 -
22:30

Dåbsgudstjeneste v. Erik Møller

6. sep 10:30
11:30
6. sep 10:30 -
11:30

Højmesse v. Erik Møller

7. sep 10:00
11:30
7. sep 10:00 -
11:30

Festugegudstjeneste v. Flemming Baatz Kristensen

7. sep 17:00
18:00
7. sep 17:00 -
18:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

8. sep 16:45
17:30
8. sep 16:45 -
17:30

Mandagsfællesskabet

Læs mere her

8. sep 19:30
22:30
8. sep 19:30 -
22:30

Formiddagshøjskole v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

9. sep 09:30
12:00
9. sep 09:30 -
12:00

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

10. sep 16:00
16:45
10. sep 16:00 -
16:45

"Det´for børn", børnegudstjeneste v. Erik Møller og Vibeke Houmøller

11. sep 17:00
18:00
11. sep 17:00 -
18:00

Bach Marathon

Bach Marathon med cellisten Brian Friisholm. Læs mere her..    

13. sep 13:00
18:00
13. sep 13:00 -
18:00

Højmesse v. Baatz Kristensen

14. sep 10:00
12:00
14. sep 10:00 -
12:00

Gudstjeneste v. Møller

14. sep 16:00
17:00
14. sep 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

15. sep 16:45
17:30
15. sep 16:45 -
17:30

Ensemble Zimmermann

Koncert med Ensemble Zimmermann. Læs mere her..    

16. sep 19:30
20:45
16. sep 19:30 -
20:45

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

17. sep 16:00
16:45
17. sep 16:00 -
16:45

Korshærsgudstjeneste v. Lasgaard

Efterfølgende spisning

17. sep 16:30
17:30
17. sep 16:30 -
17:30

"16.45, torsdag" hverdagsaltergang

18. sep 16:45
17:45
18. sep 16:45 -
17:45

De Ældres bibelkreds v. Erik Møller

Læs mere her

19. sep 14:00
16:00
19. sep 14:00 -
16:00

Ungdomskor v. Lissi Winther

19. sep 16:00
19:00
19. sep 16:00 -
19:00

Høstgudstjeneste v. Lasgaard, Møller og Søvndal

21. sep 10:00
12:00
21. sep 10:00 -
12:00

Parantes-gudstjeneste v. Baatz Kristensen

21. sep 16:00
17:00
21. sep 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

22. sep 16:45
17:30
22. sep 16:45 -
17:30

Mandagsfællesskabet

Læs mere her

22. sep 19:30
22:30
22. sep 19:30 -
22:30

Formiddagshøjskole v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

23. sep 09:30
12:00
23. sep 09:30 -
12:00

Menighedsrådsmøde

23. sep 19:00
22:00
23. sep 19:00 -
22:00

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

24. sep 16:00
16:45
24. sep 16:00 -
16:45

Mandsklub

Læs mere her

24. sep 18:15
20:30
24. sep 18:15 -
20:30

"16.45 torsdag", hverdagsaltergang

25. sep 16:45
17:45
25. sep 16:45 -
17:45

Højmesse v. Baatz Kristensen

28. sep 10:00
12:00
28. sep 10:00 -
12:00

Gudstjeneste v. Lasgaard

28. sep 16:00
17:00
28. sep 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

29. sep 16:45
17:30
29. sep 16:45 -
17:30

Midtvejsfolket v. Flemming Baatz Kristensen

Læs mere her

29. sep 19:00
22:00
29. sep 19:00 -
22:00

SmåbørnsRytmik v. Lissi Winther

Læs mere her

1. okt 16:00
16:45
1. okt 16:00 -
16:45

Ungdomskor v. Lissi Winther

Foregår i kirken

1. okt 18:00
20:30
1. okt 18:00 -
20:30

"16.45-torsdag", hverdagsaltergang

2. okt 16:45
17:45
2. okt 16:45 -
17:45

Litteraturkreds v. Britta Toft

Læs mere her

2. okt 19:00
22:00
2. okt 19:00 -
22:00

Fredagsfamilie v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

3. okt 17:00
20:30
3. okt 17:00 -
20:30

Dåbsgudstjeneste v. Møller

4. okt 10:30
11:30
4. okt 10:30 -
11:30

Højmesse v. Baatz Kristensen

5. okt 10:00
12:00
5. okt 10:00 -
12:00

Gudstjeneste v. Møller

5. okt 16:00
17:00
5. okt 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

6. okt 16:45
17:30
6. okt 16:45 -
17:30

Mandagsfællesskabet. Bibelundervisning v. Baatz Kristensen

Læs mere her

6. okt 19:30
22:30
6. okt 19:30 -
22:30

Formiddagshøjskole v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

7. okt 09:30
12:00
7. okt 09:30 -
12:00

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

8. okt 16:00
16:45
8. okt 16:00 -
16:45

"16.45-torsdag", hverdagsaltergang

9. okt 16:45
17:45
9. okt 16:45 -
17:45

Gudstjeneste v. Lasgaard og U2only

10. okt 20:00
22:00
10. okt 20:00 -
22:00

Højmesse v. Møller

12. okt 10:00
11:30
12. okt 10:00 -
11:30

Lovsangs- og forbønsgudstjeneste v. Baatz Kristensen

Tema: Lovsang når efteråret banker på

12. okt 16:00
17:00
12. okt 16:00 -
17:00

Lovsangs - og forbønsgudstjeneste v. Baatz Kristensen

12. okt 16:00
17:00
12. okt 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

13. okt 16:45
17:30
13. okt 16:45 -
17:30

Korshærsgudstjeneste v. Jørgen Lasgaard

Efterfølgende spisning

15. okt 16:30
17:30
15. okt 16:30 -
17:30

"16.45-torsdag", hverdagsaltergang v. Baatz Kristensen

16. okt 16:45
17:45
16. okt 16:45 -
17:45

De Ældres bibelkreds v. Baatz Kristensen

Læs mere her

17. okt 14:00
16:00
17. okt 14:00 -
16:00

Højmesse v. Baatz Kristensen

19. okt 10:00
12:00
19. okt 10:00 -
12:00

Gudstjeneste v. Jørgen Lasgaard

19. okt 16:00
17:00
19. okt 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

20. okt 16:45
17:15
20. okt 16:45 -
17:15

SmåbørnsRytmik v. Lissi Winther

Læs mere her

22. okt 16:00
16:45
22. okt 16:00 -
16:45

Mandsklub

Læs mere her

22. okt 18:15
20:30
22. okt 18:15 -
20:30

"16.45-torsdag", hverdagsaltergang v. Køllund

23. okt 16:45
17:30
23. okt 16:45 -
17:30

Ungdomskor v. Lissi Winther

24. okt 16:00
18:30
24. okt 16:00 -
18:30

BUSK gudstjeneste v. From Søvndal,

26. okt 10:00
12:00
26. okt 10:00 -
12:00

Gudstjeneste v. Møller

26. okt 16:00
17:00
26. okt 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

27. okt 16:45
17:15
27. okt 16:45 -
17:15

Mandagsfællesskabet

Læs mere her

27. okt 19:30
22:30
27. okt 19:30 -
22:30

Formiddagshøjskole v. Martin Frøkjæ-Jensen

Læs mere her

28. okt 09:30
12:00
28. okt 09:30 -
12:00

Menighedsrådsmøde

28. okt 19:00
22:30
28. okt 19:00 -
22:30

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

29. okt 16:00
16:45
29. okt 16:00 -
16:45

"16.45-torsdag", hverdagsaltergang v. Møller

30. okt 16:45
17:45
30. okt 16:45 -
17:45

Dåbsgudstjeneste v. Møller

1. nov 10:30
11:30
1. nov 10:30 -
11:30

Højmesse v. Baatz Kristensen

2. nov 10:00
12:00
2. nov 10:00 -
12:00

Gudstjeneste v. Møller

2. nov 16:00
17:00
2. nov 16:00 -
17:00

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

3. nov 16:45
17:15
3. nov 16:45 -
17:15

Midtvejsfolket v. Flemming Baatz Kristensen

Læs mere her

4. nov 19:30
22:30
4. nov 19:30 -
22:30

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

5. nov 16:00
16:45
5. nov 16:00 -
16:45

"16.45-torsdag", hverdagsaltergang v. Køllund

6. nov 16:45
17:45
6. nov 16:45 -
17:45

Litteraturkreds v. Britta Toft

Læs mere her

6. nov 19:00
22:00
6. nov 19:00 -
22:00

Fredagsfamilie v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

7. nov 17:00
20:30
7. nov 17:00 -
20:30

Højmesse v. Møller

9. nov 10:00
11:30
9. nov 10:00 -
11:30

Lovsangs - og forbønsgudstjeneste v. From Søvndal

9. nov 16:00
17:30
9. nov 16:00 -
17:30

Rosengudstjeneste v. Baatz Kristensen

9. nov 19:00
19. nov 20:30
9. nov 19:00 -
19. nov 20:30

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

10. nov 16:45
17:15
10. nov 16:45 -
17:15

Mandagsfællesskabet

Læs mere her

10. nov 19:30
22:30
10. nov 19:30 -
22:30

Formiddagshøjskole v. Martin Frøkjær-Jensen

Læs mere her

11. nov 09:30
12:00
11. nov 09:30 -
12:00

SmåbørnsRytmik1 v. Lissi Winther

Læs mere her

12. nov 16:00
16:45
12. nov 16:00 -
16:45

Ungdomskor v. Lissi Winther

Foregår i kirken

12. nov 18:00
20:30
12. nov 18:00 -
20:30

"Det´ for børn", børnegudstjeneste v. Møller og Houmøller

13. nov 17:00
18:00
13. nov 17:00 -
18:00

Midtvejsfolket v. Flemming Baatz Kristensen

Denne aften er tilmelding nødvendig senest 8. nov. til Johanne Markvart, 86 14 26 …

14. nov 18:30
22:30
14. nov 18:30 -
22:30

Højmesse v. Baatz Kristensen

16. nov 10:00
12:00
16. nov 10:00 -
12:00

KALENDER

BegivenhedDato

Højmesse v. Erik Møller

24. aug 10:00
11:30
24. aug 10:00 -
11:30

Vesper - Tidebøn og guidet meditation

25. aug 16:45
17:15
25. aug 16:45 -
17:15

Mandagsfællesskabet

Læs mere her

25. aug 19:30
22:00
25. aug 19:30 -
22:00

SmåbørnsRytmik 1 v. Lissi Winther

Læs mere her

27. aug 16:00
16:45
27. aug 16:00 -
16:45

Mandsklub

Læs mere her

27. aug 18:15
21:00
27. aug 18:15 -
21:00

NYHEDER

I Århus Havn kan man lige nu besøge "Noas Ark". Et flydende omrejsende bibelhistorie-museum!Læs mere


Med Britta Toft som tovholder lanceres en litteraturkreds i Sct. Pauls sognehus i efteråret. Det er Dostojevskijs "Forbrydelse og straf", der er på tapetet!Læs mere


Prædiken til 7. søndag efter TrinitatisLæs mere


Mandagsfællesskabets efterårsprogram er på hjemmesidenLæs mere


Prædiken til 5. søndag efter trinitatis 2014Læs mere


Læs søndagens prædiken i prædikenbiblioteket.Læs mere


Konfirmanderne fra Forældreskolen 7.X lavede deres egen gudstjeneste i Sct. Pauls kirkeLæs mere